Запуск відкритого ринку природного газу в Україні дозволив його учасникам здійснювати купівлю-продаж блакитного палива за ринковими цінами без посередників. Торги проходять спеціальних відкритих майданчиках – товарно-сировинних біржах. Вони надають посередницькі послуги при укладанні угод купівлі-продажу. Дізнатись актуальні котирування на природний газ можна на сайті Української енергетичної біржі за посиланням: www.ueex.com.ua/rus/exchange-quotations/natural-gas/.
Як працюють товарно-сировинні біржі
Це ринок, на якому діють свої правила та внутрішній розпорядок. Кожен учасник товарного ринку має право на проведення торгових операцій. На товарній біржі проводяться торги лише «біржовим товаром» – однотипний сировинний товар, який продається на міжнародних товарних біржах через ф’ючерсні контракти.
Діяльність товарної біржі забезпечується постійним потоком угод. Це ринок чистої конкуренції, де угоди купівлі-продажу здійснюються за певними правилами. Всі товари на даному майданчику відрізняються однорідною якістю, а тому вони взаємозамінні. Наприклад, апельсиновий сік, що поставляється з різних країн, має стандартні характеристики за смаковими якостями та структурою. Продукт не змінюється, в залежності від країни-постачальника або компанії-виробника.
Біржові котирування на газ
Торгівля природним газом на Українській товарній біржі забезпечує високу концентрацію попиту та пропозиції, зосереджену на одному майданчику. Однією з найважливіших функцій біржі є ціноутворення. Щоденно на газ встановлюються та публікуються котирування. Вони постійно оновлюються, що дозволяє учасникам ринку оперативно отримувати інформацію про зміни вартості природного газу на належним чином реагувати на ці зміни.
Товарно-сировинна біржа забезпечує можливість для здійснення спекулятивних операцій. Трейдери можуть заробляти навіть без проведення фактичної поставки. Такі угоди змінюють ринкову ціну і суттєво збільшують ліквідність продукції.
Торгівля газом через Українську енергетичну біржу дозволяє вирівняти ціни на внутрішньому ринку. Чесна конкуренція, можливість вільного вибору постачальника дозволяє уникнути штучного завищення цін та проводити угоди купівлі-продажу з вигодою для кожного з учасників.